• Subscribe
216 352 62 76
bga@rfsinovasyon.com

Uçan arabaya bir adım daha yakınız

Arabadan daha çok motosikleti andırıyor.

Uçan arabaya bir adım daha yakınız

Google’ın kurucularından Larry Page’in desteklediği Kitty Hawk adlı uçan araba girişimi, Kitty Hawk Flyer adını verdiği ilk uçan aracını tanıttı. Google’ın eski otonom araç projesi başkanı Sebastian Thrun tarafından yönetilen şirket, videoda görülen Flyer adlı ürünü bu yılın sonunda satışa sunmayı planlıyor. Yani bu video çok uzak bir geleceği gösteren bir konseptten çok daha fazlası.

 

Kitty Hawk bu testi San Francisco yakınlarındaki bir gölde gerçekleştirdi. Videoda görüldüğü gibi araç, sürücü kabini olmayışı ve suya iniş dubalarıyla, bir otomobilden daha çok bir motosiklete benziyor. Tek kişinin kullanabildiği bu araç sekiz adet pervane ile çalışıyor ve aslında oldukça gürültülü. Ancak Flyer’ın çevreye verdiği tek zarar yarattığı ses kirliliği. Elektrikli araç, diğer özellikleriyle tamamen çevre dostu.

Videoda görülenden daha hızlı da seyahat etme imkanı sağlayan araç, ultra hafif hava aracı kategorisine giriyor ve ABD’de kullanılması için bir pilot lisansına ihtiyaç duyulmuyor. Ancak bu tür araçlar, sık yerleşim olan yerlerde -şehir merkezlerinde- kullanılamıyor. Kitty Hawk aracı bu yılın sonunda satışa sunmayı planlıyor ancak ürünün fiyatı henüz netleşmiş değil. Satışa sunulacak versiyonun daha sessiz olacağı ve muhtemelen biraz daha farklı görüneceği ifade ediliyor ancak temel konseptte çok fazla değişiklik yapılmayacak.