• Subscribe
216 352 62 76
bga@rfsinovasyon.com

Ford, her parçayı üretebilen 3D yazıcıları test ediyor

Ford, her parçayı üretebilen 3D yazıcıları test ediyor

Ford 6 Mart 2017 pazartesi yaptığı açıklamada, sınırsız ebatlarda parça üretebilen 3 boyutlu yazıcıları test etmeye başlayacağını belirtti. Şirket ayrıca bu yazıcıyı tek parçadan oluşan otomobil parçalarının prototiplerini geliştirmek için de kullanıyor. Bu parçalar gelecekte üretilecek otomobillerde kullanılacak.

Ebat ve şekil sınırı olmayan 3D yazıcıların parça üretiminde kullanılması, araç üretimi için bir devrim niteliğinde olabilir. Ford, geçtiğimiz sonbaharda açıklanan Stratasys Infinite-Build 3D yazıcıyı test ediyor. Bu yazıcı, hafif ve dayanıklı parçalar üretmek için karbon fiber gibi malzemelerle de çalışabiliyor. Ford örnek olarak 3D yazıcı ile üretilen hava kanatlarının (spoiler) dökme metalle üretilenlerin yarısı ağırlığında olacağını söylüyor.

Ucuz parçalar, az yakan araçlar

Böylece daha ucuza üretilen parçalar, müşterilere de daha ucuza satılacak. Ayrıca daha hafif araçlar, enerji tüketiminin azalması demek. Böylece yakıttan da tasarruf edilebilecek. 3D yazıcı teknolojisi, az sayıda üretilecek parçaların ya da kişiye özel araç parçalarının da kolayca hazırlanmasına imkan verecek.

Stratasys Infinite Build 3D yazıcı, havacılık ve otomotiv endüstrilerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirildi. Uçak üreticisi Boeing de Infinite-Build yazıcıları hafif parçaların üretiminde kullanmak için test ediyor.

Esnek üretim imkanları

Yazıcı karbon fiber gibi çok esnek olmayan malzemelerle çalışabilecek şekilde geliştirildi. Ayrıca 3D yazıcının dönebilen mekanizması sayesinde yazıcı sadece dikey değil, yatay olarak da çalışabiliyor. Bu da üretilecek parçanın ebatlarının sınırsız olması anlamına geliyor.

Ford’un eklemeli üretim araştırma merkezi teknik müdürü Ellen Lee, “Bu yazıcı bize çok daha büyük parçalar üretip çok daha hafif montaj elde etme imkanı veriyor.” diyor.