• Subscribe
216 352 62 76
bga@rfsinovasyon.com

RFŞ İnovasyon Blog

Vespa’nın robot hamalı: Gita

Vespa markasının da sahibi olan Piaggio Group, son teknoloji ürünü cihazlarıyla tanınan bir şirket değil; elektrikli motosiklet yapmaya bile yeni başladılar. Ancak şirket bu eksiği havalı bir ürünle kapatmaya hazırlanıyor. Piaggio Fast Forwardadında, robot odaklı bir şirket kuran Piaggio Group, ilk ürünü olarak Gita adlı kişisel kargo robotunu geliştirdi. Gita 18 kg ağırlığı taşıyabiliyor.

Haritalar mevcutsa otonom bir şekilde hareket edebilen robot, sahibini takip ederek de ilerleyebiliyor. Saatte 35 km hıza ulaşabilen Gita, bisiklete binen sahibinin hızına da yetişebilecek kapasitede. Ayrıca olduğu yerde sağa sola dönebilen robot, kaldırımlarda ilerlemek için ihtiyaç duyulan insan çevikliğine de sahip. Alışveriş torbalarını taşımak için otomobil kullanmak ya da pazar arabası taşımak istemiyorsanız Gita tam olarak aradığınız şey olabilir.

Önce işletmelere sunulacak

Önce işletmeler için üretilecek modelleri ile test programlarına tabi tutulacak Gita, daha sonra kişisel kullanım için de satışa sunulacak. Kişisel kullanım için bir başka ürün geçtiğimiz yıl Starship Technologies şirketi tarafından açıklanmıştı.

2 Şubat’ta ise daha büyük bir açıklama bekleniyor. Böylece Gita hakkında akılda kalan bazı sorular da yanıtlanabilir. Tüketicilerin satın alabileceği kadar ucuz olacak mı? Menzili, bulunduğunuz yerde gezinecek kadar iyi mi yoksa sadece mahalle içinde mi kullanılabilir? Bu soruların yanıtını almak gerekli çünkü Gita ilk bakışta hoş görünse de hem satın alınabilir hem de pratik olması, yarattığı yenilikten daha önemli.

Kaynak: Engadget /dünyahalleri